Takvim

KIZGIN YAĞ SİSTEMLERİ

ATMOSFERİK BASINÇTA 300°C YÜKSEK SICAKLIK

NEDEN KIZGIN YAĞ ?

Günümüz teknolojisinde ısı transfer akışlarında yüksek sıcaklığa ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yüksek sıcaklık, yüksek basınçlı kaynar su, doymuş buhar veya kızgın buhar ile elde edilir. Yüksek sıcaklık kızgın yağ ile basınçsız olarak elde edilir ve kullanılır.
Doymuş buhar ve kaynar su için 250 -300°C derece sıcaklık, 42 ile 90 barlık yüksek ve tehlikeli basınca ihtiyaç vardır. Kızgınyağda ise 300 derece sıcaklığa kadar sadece tesisat direnci kadar basınca gereksinim olmaktadır ki, bu direnç hemen hemen tüm durumlarda 3 bar’ın altındadır.
Buhar tesisatlarında özellikle kondens tanklarında zamanla bozulan kondenstoplardan dolayı büyük kayıplar olmaktadır. Kızgın yağ sistemleri eşdeğer buhar sistemlerine göre enerjide % 25 - 35 tasarruf sağlar.
Bunun yanı sıra kireçlenme ve korozyondan kaynaklanan durumlarda tesisat boruları ve armatürlerde telafisi büyük maliyetlere ulaşan yıpranma ve aşınmalar meydana gelir. Kızgın yağ sistemlerinde ortam koruyucu olduğundan sistemde aşınma ve yıpranma meydana gelmez.

Yüksek kazan baca gazı çıkış sıcaklıkları nedeniyle ısı geri kazanma sistemleri uygulanmaya en müsait sistemlerdir. Sıcaklık kontrolu otomatik kontrol vanaları ile çok daha mükemmel ve etkili bir şekilde yapılabilmektedir. Bu da üretilen üründe standart bir kalitenin sağlanmasına büyük ölçüde yardımcı olur.


Hava Durumu
Saat